| Name | 1000kg Scale 1 Ton Weigher Floor 2 Ton Weighing Scale |
|---|---|
| Treatment | Powder Coated |
| Color | Gray, Red, Black, Blue |
| Material | Carbon Steel Or 304 Stainless Steel |
| Power Supply | 110-220V(AC) |
| Name | Low Profile Floor Scales |
|---|---|
| Scale Color | Grey, Black , Yellow, |
| Display Type | A12 Or Other Optional |
| Rated Load | 1t~5t |
| Power Supply | 110V/220V |
| Display Type | LCD/ Red LED |
|---|---|
| Power Supply | AC/DC |
| Type | Price Computing Scale |
| Material | Stainless Steel Pan Or ABS Pan |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Weighing Indicator |
|---|---|
| Display Type | LED |
| Material | Plastic Case |
| Power Supply | 220V 50HZ Or 110V 60HZ |
| Load Cell Sensitivity | 1.5~3mV/V |
| Type | Axle Scale, Aluminum Pad |
|---|---|
| Power Supply | 220V/50HZ |
| Display Type | LCD Or LED, LCD |
| Safe Overload | 120%FS |
| Material | Aluminum |
| Type | Bench Scale |
|---|---|
| Power Supply | 110/220VAC, 50/60 Hz |
| Display Type | LED/LCD |
| Structure | Rectangular Frame |
| Platform | 304 Stainless Steel |
| Name | Floor Weight Scale |
|---|---|
| Material | Mild Steel Or 304 Stainless Steel |
| Treatment | Powder Coated Or Brushed Finishing |
| Color | Gary, Blue, Yellow |
| Power Supply | 110V/220V |
| Type | Terminal For Floor Scale, Bench Scale |
|---|---|
| Display Type | LED Or LCD |
| Material | Plastic Case |
| Accuracy | 300000 |
| Power Supply | 220V 50HZ Or 110V 60HZ |
| Name | 304 Stainless Steel Floor Scales |
|---|---|
| Power Supply | Rechargeable Battery |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Cable Supplied | 5m Shielded Cable, Metal Cable |
| Display Type | A23P , A9.A12E, Or Optional |
| Type | WEIGHBRIDGE |
|---|---|
| Display | 7 Bits LED, 7 Status Indications |
| Load Cell Excitation | Dc 5V |
| Max. Load Cell Connection | 8 At 350 Ohm Or 16 At 700ohm |
| Transimission Method | RS232, RS422optional RS485 Optional |