| Name | Compression Load Cell |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Type | Column Type |
| Material | Alloy Steel |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Type | Analytical Balance Scale |
| Power Supply | AC (100-240V 50HZ/60HZ) |
| Rated Load | 610g |
| Accuracy | 0.1g |
| Name | Low Profile Floor Scales |
|---|---|
| Scale Color | Grey, Black , Yellow, |
| Display Type | A12 Or Other Optional |
| Rated Load | 1t~5t |
| Power Supply | 110V/220V |
| Display Type | LCD |
|---|---|
| Power Supply | AC (100-240V 50HZ/60HZ) |
| Rated Load | 1500g |
| Accuracy | 0.1g |
| Units | G, Oz, Ct, Lb. |
| Display Type | LCD With Back Light |
|---|---|
| Power Supply | AC (100-240V 50HZ/60HZ) |
| Rated Load | 160g |
| Accuracy | 0.1mg |
| Units | G, Oz, Ct, Lb. |
| Material | Alloy Steel ,stainless Steel |
|---|---|
| Rated Load | 5t |
| Type | Wireless Load Cell |
| Usage | Pressure Sensor |
| Color | Silver |
| Features | Good Quality And Low Price |
|---|---|
| Model Number | LC339 |
| Output | 2.0mV/V |
| Material | Alloy Steel/Stainless Steel |
| Usage | Weigh The Weight Of The Weigher |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Switching Transducer,Analog |
| Type | Column Type |
| Ultimate Overload | 300%FS |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Type | Shear Beam Type |
| Name | Shear Beam Type Load Cell |