| Material | Aluminum |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Alloy Steel Or Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Type | Column Type |
| Sealing Class | IP67-68 |
| Display Type | LCD |
|---|---|
| Type | Table Top Weighing Scale |
| Power Supply | AC (100-240V 50HZ/60HZ) |
| Rated Load | 31kg |
| Accuracy | 1g |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Input Impedance | 410±15 Ω |
| Insulation Impedance | ≥5000 MΩ/(50VDC) |
| Usage | Weighing Scale |
| Operating | -20℃~+60℃ |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Pressure Transmission |
| Rated Output | 1,000,000 |
| Usage | Weight Scale |
| Zero Balance | ±1.0 %RO |
| Name | Electronic Scale |
|---|---|
| Treatment | Brushed Finishing |
| Power Supply | AC 220V / 50Hz Or 110V/60HZ |
| Display Type | LCD/LED |
| Operating Temperature | 0℃~40℃ (32℉-104℉) |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Type | Precision Balance,Laboratory Balance |
| Power Supply | AC (100-240V 50HZ/60HZ) |
| Rated Load | 300g |
| Accuracy | 1mg |
| Name | Low Profile Floor Scales |
|---|---|
| Scale Color | Grey, Black , Yellow, |
| Display Type | A12 Or Other Optional |
| Rated Load | 1t~5t |
| Power Supply | 110V/220V |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Power Supply | AC (100-240V 50HZ/60HZ) |
| Rated Load | 20g |
| Accuracy | 1mg |
| Heating Time | 0-99min By 1min Setting |
| Product Name | Cast Iron Weights M1 |
|---|---|
| Density | 7.2kg/cm2 |
| Surface Treatment | Painting |
| Application | For Scale&balance Testing |
| Package | Wooden Box |