| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Item | Stainless Steel Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500kg To 5ton, 250lb To 20KLB |
| IP Grade | Waterproof IP68 |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Item | Stainless Steel Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500kg To 5ton, 250lb To 20KLB |
| IP Grade | Waterproof IP68 |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Type | Shear Beam Type |
| Name | Shear Beam Type Load Cell |
| Item | Stainless Steel Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500kg To 5ton, 250lb To 20KLB |
| IP Grade | Waterproof IP68 |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Name | Column Type Load Cell |
| Cable Length | 12m(10~50t),16m(60~200t) |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Type | Compression Type |
| Name | Weighing Load Cell |
| Material | Alloy Steel ,stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Digital Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Sealing Class | IP67-IP68 |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Switching Transducer,Analog |
| Type | Column Type |
| Ultimate Overload | 300%FS |