| Material | Aluminum |
|---|---|
| Capacity | 1 00kg |
| Name | ZEMIC L6E3 Load Cell |
| Keywords | Laod Cell |
| Max. Platform Size | 450 X 450 Mm |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Theory | Strain Gauge |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Theory | Strain Gauge |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Packaging Details | carton |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Theory | Strain Gauge |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Rated Load | 100kg |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Usage | Weighing Scale |
| Series | Single Point Load Cell |
| Output | Digital C3 Weighing Transducer |
| Accuracy | C3 |
| Model Number | Model A |
|---|---|
| Display Type | LED |
| Rated Load | 500kg |
| Power Supply | 220v/50Hz Or 110V/60HZ |
| Type | Bench Scale |