| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Name | Low Force Load Cell |
| Type | Axle Scale, Aluminum Pad |
|---|---|
| Power Supply | AC/DC |
| Display Type | LED |
| Safe Overload | 120%FS |
| Color | Customized |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing Scale |
| Packaging Details | carton |
| Product Name | Portable Wheel Scale |
|---|---|
| Power Supply | 110V~250V |
| Low Profile | Only 58mm High |
| Otehr | Built-in Printer |
| Weighing Mode | Axle Or Percentage |
| Material | Plastic |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Function | Connect Indicator And Weighing Scale |
| Power Supply | 110V-250V |
| Type | Floor Scale, Platform Scale |
| Name | Electronic Scale |
|---|---|
| Treatment | Brushed Finishing |
| Power Supply | AC 220V / 50Hz Or 110V/60HZ |
| Display Type | LCD/LED |
| Operating Temperature | 0℃~40℃ (32℉-104℉) |
| Item | Signal Line |
|---|---|
| Material | Black Rubber, Metal |
| Accommodation Mode | 4 Wire,6wire |
| Name | Weighing Scale Parts |
| Packaging Details | carton |
| Material | Powder-coated Steel |
|---|---|
| Color | Red, Green,blue, Yellow,black |
| Accuracy | 500g,1/3000-1/6000 |
| Name | Pallet Truck Weighing Scales |
| Display Type | LED LCD |
| Product Name | Cast Iron Weights M1 |
|---|---|
| Density | 6.8-7.0g/cm3 |
| Nominal Value | 1000kg |
| Application | For Scale&balance Testing |
| Package | Wooden Box |
| Material | Powder-coated Steel |
|---|---|
| Color | Red, Green,blue, Yellow,black |
| Accuracy | 500g,1/3000-1/6000 |
| Name | Pallet Truck Weighing Scales |
| Display Type | LED LCD |