| Material | Alloy Steel ,stainless Steel |
|---|---|
| Rated Load | 5t |
| Type | Wireless Load Cell |
| Color | Silver |
| Warranty | 1year |
| Material | Alloy Steel ,stainless Steel |
|---|---|
| Rated Load | 150t |
| Type | Wireless Crane Load Cell |
| Color | Silver |
| Warranty | 1year |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Type | Column Type |
| Name | Weighing Load Cell |
| Item | Stainless Steel Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500kg To 5ton, 250lb To 20KLB |
| IP Grade | Waterproof IP68 |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Capacity | 1t-50t |
| Keywords | Laod Cell |
| Warranty | 12 Months |
| Pattern | Spoke Type |
| Item | Stainless Steel Load Cell |
|---|---|
| Capacity | 500kg To 5ton, 250lb To 20KLB |
| IP Grade | Waterproof IP68 |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Type | Column Type |
| Name | Column Type Load Cell |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Name | Low Force Load Cell |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Mount Type | Truck Scale Column Load Cell |
| Usage | Pressure Sensor |
| Sealing Grade | IP67-IP68 |
| Type | Truck Scale |
|---|---|
| Display | 6 - Digit 20mm RED LED |
| Baud Rate | 600, 1200, 2400, 4800, 9600 Optional |
| Data Storage | 1000 Truck Records |
| Transimission Method | RS232, RS422optional RS485 Optional |