| Product Name | Bench Platform Scale |
|---|---|
| Material | 304 Stainless Steel |
| Rated Load | 100kg |
| Power Supply | AC:220V/50HZ,DC:6V/4AH |
| Serves | OEM |
| Display Type | LCD |
|---|---|
| Power Supply | AC (100-240V 50HZ/60HZ) |
| Rated Load | 100g |
| Accuracy | 0.1mg |
| Units | G, Oz, Ct, Lb. |
| Name | Weight Indicator |
|---|---|
| Display Type | LCD |
| Material | Plastic Case |
| Accuracy | 300000 |
| Power Supply | 220V 50HZ Or 110V 60HZ |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Recommended Platform Size | 30x30cm/30x40cm/40x50cm |
| Insulation Impedance | ≥5000 MΩ/(50VDC) |
| Usage | Weighing Scale |
| Operating | -20℃~+60℃ |
| Material | Aluminum |
|---|---|
| Recommended Platform Size | 30x30cm/30x40cm/40x50cm |
| Insulation Impedance | ≥5000 MΩ/(50VDC) |
| Usage | Weighing Scale |
| Operating | -20℃~+60℃ |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Type | Analytical Balance Scale |
| Power Supply | AC (100-240V 50HZ/60HZ) |
| Rated Load | 610g |
| Accuracy | 0.1g |
| Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Pressure Sensor |
| Name | Low Force Load Cell |
| Material | Alloy Steel ,stainless Steel |
|---|---|
| Theory | Resistance Sensor |
| Output | Analog Sensor |
| Usage | Weighing |
| Sealing Class | IP67-IP68 |